Основні напрямки роботи психолога з сім'ями учнів

Проблема взаємодії школи та сім'ї не нова, вона виросла з традиційної педагогічної ідеї, позначеної в літературі, як "зв'язок з батьками", "робота з батьками", з ціннісно-нейтральною формулювання "сім'я і школа".

Корінні зміни в освіті, становлення оновленої школи, демократичною, відкритою, гуманної, що розвивається, вимагають нового осмислення проблеми співпраці, спільної діяльності з батьками.

Метою взаємодії психолога з батьками є створення найбільш сприятливих умов для утворення і розвитку дітей.

Мета представлена ​​в більш конкретних завданнях:

- узгодження дій батьків і психолога по адаптації дитини до школи, до нової соціальної ролі дітей-школярів;

- співробітництво у формуванні позитивної мотивації навчання у дітей;

- спільне формування ціннісних орієнтацій у сфері науки, мистецтва, професійних інтересів;

- виявлення обдарованості і розвиток здібностей дитини;

- спільне попередження асоціальної поведінки дітей та підлітків.

Мета і завдання роботи психолога з батьками пов'язані з нагальними проблемами школи.

Одна з найбільш частих проблем, з якими доводиться стикатися в консультаційної роботі-скарги батьків на труднощі у взаєминах зі своїми дітьми. Зазвичай з такими скаргами приходять матері, але буває, що і батько й мати чи навіть один батько. При цьому зазвичай факт свого звернення за допомогою вони хочуть зберегти в таємниці від дітей ..

Дуже умовно скарги батьків на дітей можна розділити на чотири групи (зрозуміло, вони не є взаємовиключними, а найчастіше супроводжують один одного).

1. Відсутність контакту з дітьми: нерозуміння того, як вони живуть, чим цікавляться, неможливість поговорити з ними по душам, відчуття своєї батьківської непотрібності, чужості дитині т.д.

2. Неповажне, різке ставлення дітей до батьків, постійні сварки і конфлікти з ними через дрібниці.

3. Тривога за дітей, викликана тим, що вони живуть не так, як повинні були б, з точки зору батьків.

4. Проблеми, пов'язані з нестандартним, поведінкою, що відхиляється дітей.

При взаємодії з батьками психолог дотримується принципів доброзичливості і поваги до батьків і їх дітям, логічності, доступності, конфіденційності.

Можна виділити три основних напрямки роботи, які представляють собою логічно вибудувану систему:

1. Діагностика сім'ї.

2. Консультування сім'ї.

3. Просвітництво батьків.

Співпраця з батьками не можна вибудовувати, орієнтуючись на інтуїцію. Необхідно знати особливості сучасної сім'ї, її ставлення до школи і змін в освіті. Тому психолог займається вивченням сім'ї, застосовуючи різноманітні методи: спостереження, бесіду, анкетування, тестування. Крім спеціально організованого процесу діагностування необхідно враховувати природне, опосередковане спостереження під час спілкування з батьками.

При відборі інструментарію, психолог керується принципами гуманізму, точності, валідності, надійності. Отримані результати можуть бути підставою для консультативної бесіди.

У психологічній практиці бесіда використовується з різними цілями: для встановлення контакту з випробуваним; для перевірки дослідних гіпотез; як метод отримання додаткових даних про властивості особистості; для надання психологічної допомоги.

Відповідно до класифікації Ю. Є. Альошина, консультативна бесіда має 4 фази: 1) знайомство і початок бесіди, розпитування клієнта; 2) формулювання і перевірка консультативних гіпотез, 3) корекційна вплив; 4) завершення бесіди. На заключному етапі психолог рефлексує професійну діяльність, оформляє протокол консультації і при необхідності намічає заходи впливу на соціально-психологічний оточення в інтересах клієнта.

Невід'ємною частиною роботи психолога є освіта батьків. Психолого-педагогічна освіта направлено на вільний розвиток особистості шляхом передачі педагогічних знань і досвіду гуманістичних відносин. В процесі освоєння педагогічних знань продовжує розвиватися і особистість самих батьків.

Батьківські збори є основною формою просвітницької роботи психолога з сім'єю. При цьому воно має ряд специфічних особливостей:

- Батьківські збори зазвичай сприймається батьками як обов'язкове формальний захід.

- На батьківських зборах підвищується рівень тривожності батьків.

- Група батьків, з яким взаємодіє психолог, пов'язана між собою формально і може сильно відрізнятися за віком, соціальним статусом і іншим характеристикам.

- Батьки можуть сприймати психолога як вчителя, що ускладнює звернення до нього.

Щоб мінімізувати перераховані труднощі, необхідно керуватися принципами безпеки, урахування реальної ситуації, нейтральної позиції, співпраці.

Залежно від специфіки зборів і стоять перед психологом завдань М. Ю. Чибісова виділяє наступні форми участі в батьківських зборах.

1. Виступ-презентація. Нетривалий виступ інформаційного характеру.

2. Виступ-дослідження. Отримання будь-якої інформації від батьків шляхом анкетування, бесіди.

3. Тематичне виступ, що містить психологічну інформацію прикладного характеру з актуальної для батьків темі.

4. Тематичне батьківські збори. Психолог може бути організатором його або дійовою особою разом з педагогами.

Тематичні зустрічі психолога з батьками спрямовані на вирішення актуальних психолого-педагогічних завдань, сприяють підвищенню компетентності батьків, що необхідно для створення сприятливих умов розвитку і освіти дітей.

При послідовної реалізації зазначених напрямів співпраці з урахуванням накопиченого досвіду, традицій і соціокультурної ситуації в школі може скластися система взаємодії психолога і сім'ї. Спільна справа - творіння людини - об'єднує сім'ю і школу.

Чи справедливі слова Я. Корчака: "Ми взяли на дитину працю узгодження протилежних інтересів паралельних авторитетів. Конфлікти між сім'єю і школою лягають всією вагою на дитину ". Саме тому так важливо у відносинах сім'ї і школи узгодження позицій, інтересів, вимог, створення умов, що гарантують кожній дитині здобуття освіти.